| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.2 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Beryllium Copper |
| Pitch | 1 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94HB |
| Orientation | Straight |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Non-Gendered |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Plastic |
| Stack Height | 2.1 mm |
| Mounting Angle | Straight |
Stock: 2287
Distributors
pcbx
Unit Price$0.70059
Ext.Price$0.70059
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.70059 | $0.70059 |
| 10 | $0.59255 | $5.92550 |
| 25 | $0.55536 | $13.88400 |
| 50 | $0.52897 | $26.44850 |
| 100 | $0.50362 | $50.36200 |
| 300 | $0.47580 | $142.74000 |
| 500 | $0.44951 | $224.75500 |
| 1000 | $0.42804 | $428.04000 |
